MLADÝ HORAL – LIPNÍK NAD BEČVOU

napsal:

Oblastní kolo soutěže Mladý Horal -Lipník nad Bečvou 2024

   V neděli 2.6. 2024 se v Lipníku nad Bečvou konalo oblastní kolo závodu Mladý Horal. Akce se zúčastnila čtyřčlenná družstva z pěti horolezeckých oddílů  – Lipník nad Bečvou, Frýdek Místek, Opava, Rýmařov a Orlová. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích – mladší (2012-2016) a starší (2007-2011). Náš oddíl reprezentovali v mladší věkové kategorii Daniel Sztula, Laura Pavlechová, Marie Galiová a Tobiáš Sojka, jako starší tým závodili Jan Svrček, Lada Rutarová, Zuzana Gavlovská a Marie Němečková.

   Kvůli špatnému počasí byla akce přesunuta do sportovní haly. Z tohoto důvodu se zrušily některé disciplíny, jako je skalní lezení nebo lanové překážky. Naproti tomu byly do soutěže přidány i nové úkoly, třeba alpské signály. Tyto nenahlášené změny všechny zaskočily, soutěžící se však výzvě postavili a nové úkoly (stejně jako většinu tradičních stanovišť) zvládli na jedničku. Celkem na týmy čekalo 8 stanovišť, a to lezení na obtížnost a na rychlost, zdravověda, mapa + buzola, alpské signály, stavba stanu, vázání uzlů a slaňování (mladší mimo závod).

   Našemu mladšímu týmu Orlíci se závod vydařil. Nejvíce bodů získali za lezení na obtížnost, kde Laura zdolala cestu doslova v poslední sekundě. Dařilo se jim i na stavbě stanu, uzlování a zdravovědě. Nejvíce Orlíky potrápila práce s mapou, lezení na rychlost a alpské signály. Nakonec náš tým vybojoval bronzovou medaili. O své dojmy ze závodu se se mnou podělila Laura:

   „Závod jsem si užila, všechno mě bavilo. Nejvíce nám šla zdravověda a nejhůře slaňování. Spolupráce byla super, jen musíme zlepšit komunikaci. Výsledek závodu mě potěšil, vůbec by mě nenapadlo, že budeme třetí. Pokud budu mít možnost, určitě na tento závod pojedu znovu, protože mě to bavilo a těším se, až zase budeme spolupracovat.”

   Soutěž se povedla i našim starším závodníkům z týmu Kaktuz. Přestože došlo na poslední chvíli ke změně ve složení týmu, poradili si s většinou disciplín. Ve zdravovědě byli dokonce nejlepší ze všech! Nejméně bodů naopak získali v lezení na rychlost i na obtížnost, kde se jim, i přes velké úsilí, nepodařilo vylézt všechny cesty. Nakonec v silné konkurenci devíti týmu obsadili krásné šesté místo. Své poznatky a dojmy mi sdělil Jenda:

   „Závod byl fajný. Nejvíce nám šlo stavění stanu a nejméně nám šlo lezení. Na rychlostce jsme klouzali po stěně. Spolupráce byla taky fajná. Jsem spokojen s výsledkem, nebyli jsme poslední! Pokud budu mít možnost, tak protože mě Horal velice baví, pojedu znovu. Kdyby se konal někde na druhé straně světa, tak ne. Ale tím, že se koná jenom v České republice, tak myslím, že dojezd není zase tak hrozný a mohl bych se zúčastnit se svým skvělým týmem i příště. A snad i s Julinkou (nemocná členka týmu).”

   Celkově můžu říct, že se akce vydařila, soutěž probíhala rychle, bez větších potíží a rychle byly i sečteny všechny body a vyhlášeny výsledky. Nehlášené disciplíny, jako alpské signály a lezení na rychlost podle mě nebylo nutné do závodu zařazovat, protože soutěžící zbytečně vykolejily. Na druhou stranu bylo přemístění akce do haly vymyšleno na poslední chvíli, takže je až k nevíře, jak hladce závod probíhal. Všichni, a především naše skvělé týmy, už se moc těšíme na další podobné akce.

Evík