Mladý horal 2023

napsal:

Letošní šestý ročník závodu Mladý horal se stejně, jako ten první, uskutečnil v okolí obce Malá Skála nedaleko Liberce. Akce se konala celý víkend od pátku 22. září až do neděle 24. září, ale samotná soutěž probíhala v sobotu.

Všechny čtyřčlenné závodní týmy byly rozděleny do dvou kategorií – mladší (2011–2015) a starší (2010–2006). Za náš oddíl v kategorii mladších soutěžili Dan, Tobi, Zuzka a Maruška. Tým starších – Lucka, Eva, Jenda a Lada – byl ve stejném složení jako před pěti lety na prvním ročníku závodu, pouze o kategorii výš.

Na trase dlouhé 4,2 km bylo rozmístěno celkem 7 stanovišť (slaňování, lezení, zdravověda, prusíkování a uzlování, orientace, stavba stanu a lanové překážky) a dva kontrolní body. Úkolem týmů bylo zdolat soutěžní okruh v co nejkratším čase a splnit všechny disciplíny, správně a co nejrychleji.

Mladším se podařilo zvládnout celou trasu, i když byl jejich tým z velké části složen z nováčků. Nejvíc se jim povedlo lezení a orientace. Stavbu stanu nedokončili v časovém limitu, a proto obsadili až předposlední místo. I přesto jim patří velké uznání za snahu a bojovnost s jakou se do soutěže pustili.

Týmu starších se závod vydařil. Nejenže skvěle spolupracovali a splnili všechny úkoly, nejlépe zdravovědu + prusíkování s uzly, ale do cíle dorazili se spoustou zážitků a v dobré náladě. A to je podle mě to nejdůležitější, užít si závod naplno. Nakonec, z celkových sedmnácti týmů, obsadili starší členové HKG Orlová 9. místo.

Závod probíhal v krásné krajině Českého ráje, což mělo své kouzlo, stejné jako umístění stanoviště zdravovědy u hradu Frýdštejn a slaňování za branou Pantheonu. Skvělý byl i dobrovolný program pro týmy, které zrovna nezávodily – vázání jistících bambulí a orientační vycházka po okolí. Večer se konala přednáška s horolezeckou tématikou. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v neděli ráno a všichni účastníci, ať už skončili na jakémkoliv místě, obdrželi kromě diplomu a věcných cen také pamětní medaili. Celkově si myslím, že se akce velmi vydařila a už se všichni moc těšíme na příští ročník😊.