SOUSTŘEDĚNÍ BLATINY 2018

Soustředění horolezecké mládeže na Blatinách

konalo se v termínu od 1. 7. 2018 – 8. 7. 2018 a zúčastnilo se ho 12 mládežníků z Horolezeckého klubu Gymnázia Orlová, 6 dospělých z toho 1 Instruktor proškol. ČHS.

Ubytování a stravování pro mládež bylo zajištěno v chatkách  penzionu Solitary. V areálu byly pro děti různé atrakce – trampolíny, průlezky, hřiště což jsme využívali po celou dobu soustředění.

Mládež si rozvíjela teoretické znalosti, které získaly při výcviku na umělé stěně tentokrát v praxi na skalách s názvem Drátník. Procvičovali a upevňovali si  uzlování, osmičkový uzel, lodní uzel, půlloďák, vůdcovský uzel atd., pojmenovávaly a určovaly horolezecké pomůcky a vybavení, v topografii určovali azimut, byly vedeny k práci s mapou, určovaly topografické značky. Ve zdravovědě si vyzkoušeli, první pomoc při pádu, zlomenině, jak funguje záchranný systém atd.

Učily se pracovat s horolezeckým průvodcem, určovali jednotlivé části masívu, učily se zakládat horolezecké pomůcky, procvičovali si slaňování s kyblíkem a prusíkem a především lezly v částech Opičí věžka, Indiánská věž, Zbojnická věž, Dromedár, Sokol, Otoman.

Zvyšovaly si svou fyzickou zdatnost pravidelnou ranní rozcvičkou a večerním zdoláváním překážkových drah, což umožňovaly prostory v areálu penzionu a jeho okolí, pohybovými hrami – s míči, létajícím talířem, lanem. Uspořádal se pro ně orientační běh v okolí Drátníku s plněním úkolů z topografie, zdravovědy, uzlování, rostlinopisem a mineralogii, uskutečnila se i noční orientační hra. Jeden den byl bez lezení, tak vyrazily na turistický výlet na Malinské skály a zpět se vracely přes Samotím. Týden utekl jak voda v řece a loučili jsme se se skalami i krásným prostředím lesů a vod.

Toto soustředění by se nemohlo uskutečnit bez finanční pomoci ČHS a Městského úřadu Orlová.

zpracovala: Šárka Návratová

Líbí se ti?